Stanislas Wawrinka zwycięzcą Australian Open

Pierwszy set należał do 28-letniego Szwajcara. Wawrinka grający tenis na bardzo wysokim poziomie przełamał rozstawionego z numerem 1. Hiszpana i bez większych problemów w 38 minut wyszedł na prowadzenie 6/3. Wygrał 12 piłek bezpośrednio i miał tylko 8 niewymuszonych błędów. Statystki rozstawionego z numerem 1. Nadala nie wyglądały tak dobrze. Miał 6 piłek wygranych do 7 błędów. Lider światowego rankingu przy stanie 1:2 w 2 drugim secie skorzystał z pomocy medycznej. Sędzia główny nie chciał podać informacji o jaką kontuzję chodzi, jednak najprawdopodobniej chodziło o dolną część kręgosłupa. Hiszpan nie wyskakiwał przy serwisie. Prędość jego pierwszego podania była bardzo niska, w graniach około 150 km/h. Było wyraźnie widać, że coś mu dolega. Rozstawiony z numerem 8. Wawrinka wykorzystał sytuację, przełamał Nadala i po godzinie i 17 minutach zakończył drugą partię 6/2. W trzecim secie rozluźniony Wawrinka nie wykorzystywał swoich szans. Wyrzucał sporo piłek. Miał 19 niewymuszonych błędów i tylko 14 wygranych bezpośrednio piłek. Doświadczony Nadal skorzystał z tej sytuacji. Przełamał Wawrinkę i po zaledwie 25 minutach Hiszpan wyszedł na prowadzenie 5/2. Rozstawiony z numerem 8. wygrał swojego gema „na sucho” i doprowadził do stanu 3/5. Jednak przy gemie serwisowym Hiszpana, Szwajcar nie wykorzystał dwóch szans na przełamanie i lider światowego rankingu w 33 minuty wygrał trzeciego seta 6/3. W czwartej partii przy stanie 1/0 Wawrinka znów nie wykorzystał dwóch szans przełamanie gemu serwisowego Nadala i Hiszpan wyrównał stan seta na po 1. Stanislas grał bardzo nierówny tenis, fenomalne zagrania łączyły się z prostymi błędami, zdołał przełamać Hiszpana i wyjść na prowadzenie 4/2. Jednak Nadal zaczął poruszać się na korcie coraz lepiej, odzyskał utratę gema serwisowego i doprowadził do stanu 3/4. Stanislas wykorzystał szansę na przełamanie i znów wyszedł na prowadzenie 5/3. Po 2 godzinach i 25 minutach  rozstawiony z numerem 8. Wawrinka wygrał w czterech setach 6/3, 6/2, 3/6, 6/3 swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy, triumfując na kortach w Melbourne. Za zwycięstwo otrzyma $2,650,000 i awansuje na 3. miejsce w rankingu ATP. W trakcie Australian Open pokonał także czterokrotnego triumfatora tej imprezy Novaka Djokovica.

Było to 13. spotkanie tych tenisistów na korcie i dopiero pierwsza wygrana Szwajcara Stanislasa Wawrinki.