Sensacyjna porażka Federera

Tym sposobem Francuz pierwszy raz w tym sezonie pokonał rywala z najlepszej dziesiątki. Jednakże pierwszy set nie wskazywał na wygraną Chardy’ego, bowiem Federer udzielił mu lekcji gry w tenisa, wygrywając 1-6. Gdy większość widzów widziała już Szwajcara w następnej rundzie, jego rywal wziął się w garść i stawiał coraz trudniejsze warunki, aż wkońcu stał się stroną dominującą. Francuz wygrał drugiego seta 6-3.

Chardy nie zwalniał również w kolejnej partii. Wypracował sobie solidną przewagę i doprowadził do wyniku 2-4. Czwarta rakieta świata nie złożyła jednak broni, ponieważ z czasem na boisku był tie-break, w którym to Federer prezentował lepszą grę. Niewykorzystana piłka meczowa zemściła się jednak na Szwajcarze, bowiem jego rywal nie popełnił tego samego błędu i wykorzystał piłkę meczową.

Było to pierwsze spotkanie Federera od momentu rezygnacji z udziału w zawodach w Madrycie, w związku z narodzinami bliźniaków.