Marin Cilic triumfatorem US Open

Marin Cilic, który w półfinale US Open bez większych trudności pokonał byłego lidera rankingu ATP Rogera Federera, w finałowym pojedynku nie miał również problemów z wygraniem z rozstawionym z numerem 10 Japończykiem.

W otwierającej partii Nishikori miał na swoim koncie zaledwie 2 wygrane bezpośrednio piłki. Cilicowi wystarczyło 1 przełamanie zdobyte w 6. gemie, żeby po 34 minutach wyjść na prowadzenie 6/3. W 2. secie Marin byłskawicznie odskoczył na prowadzenie 5/2 z 2 przełamaniami i miał szansę zakończyć tę partię 6/2 własnym podaniem, ale Nishikori odrobił utratę 1. przełamania i zdołał jeszcze poprawić wynik, ale w już w następnym gemie Marin znów wygrał gema przy podaniu Japończyka i po chwili było już 2:0 w setach. Chorwat dominował na korcie, a Nishikori nie mógł odnaleźć swojego tempa, wygrywał niewiele piłek i popełniał zbyt wiele błędów.

W 3. secie podobnie jak w 1 partii Marinowi wystarczyło 1 przełamanie, żeby po zaledwie godzinie i 56 minutach pokonać turniejową 10 Kei Nishikoriego w 3 setach 6/3, 6/3, 6/3. Cilic zdobył w tym meczu aż o 25 punktów więcej od Japończyka i był od niego lepszy praktycznie w każdym elemencie gry.

Jest to 300. wygrany pojedynek w w karierze Chorwata. Marin jest 1. Chorwatem od 2001 roku, któremu udało się triumfować w imprezie wielkoszlemowej, jest też 1. triumfatorem US Open od 2002 roku, który wygrał tę imprezę jako zawodnik z drugiej dziesiątki rankingu.

Dla obydwu tenisistów był to 1. finał turnieju wielkoszlemowego. Zawodnicy zmierzyli się ze sobą po raz 8. Poprzednio pięciokrotnie lepszy był Japończyk.

Dzięki wygranej w Nowym Jorku Marin Cilic awansuje w przyszłym tygodniu na 9. miejsce w rankingu ATP. Za wygraną otrzyma $3,000,000.