Federer zagra o 6. tytuł Swiss Indoors Basel

Wicelider rankingu ATP po raz 13. spotkał się na korcie z 35-letnim Chorwatem. Otwierająca partia była bardzo dramatyczna. Żaden z zawodników nie odpuścił gema przy swoim podaniu i do rozstrzygnięcia potrzebna była rozgrywka tie-breakowa, w której obydwaj tenisiści mieli po 2 piłki setowe, ale to Roger Federer wykorzystał jedną z nich i po 52 minutach wyszedł na prowadzenie 1:0 w setach.

Druga partia trwała zaledwie 25 minut. Szwajcar dotrzymał tempa sklasyfikowanemu na 31. miejscu w światowym rankingu Karlovicowi tylko do wyniku po 3. Później kontrolę w spotkaniu przejął Ivo, który wygrał 3 gemy z rzędu i doprowadził do remisu na po 1 w setach.

33-latek z Bazylei nie dał jednak swojemu starszemu rywalowi szans na wyrównaną walkę w decydującej partii. Roger w 4. gemie przełamał Chorwata i odskoczył na 3/1. Federer utrzymał to 1 przełamanie do końca półfinałowego starcia i po godzinie i 44 minutach zamknął mecz w 3 setach 7/6 (8), 3/6, 6/3.

W finale Swiss Indoors Basel Szwajcar zmierzy się z Belgiem Davidem Goffinem, będzie to ich dopiero drugie spotkanie. W poprzednim w 2012 roku podczas French Open mocniejszy był Roger. Jeśli Szwajcar wygra tę imprezę zdobędzie 5. tytuł w tym sezonie i 82. w karierze.