Federer: Rafa uczynił mnie lepszym tenisistą

Szwajcar nie ukrywał radości z wygrania turnieju w Melbourne.

Roger Federer stracił drugą część 2016 roku z powodu kontuzji – wprawdzie Szwajcar wrócił do gry na początku nowego sezonu, ale zapewne mało kto przewidywał, że popularny „Maestro” będzie w stanie wskoczyć na wysokie obroty i wygrać Australian Open.

35-latek w epickim niedzielnym finale mierzył się z Rafaelem Nadalem, którego pokonał w pięciu setach. Federer tym samym zapisał na swoim koncie 18. w karierze wielkoszlemowy triumf. – Liczba wielkoszlemowych tytułów nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Dla mnie liczy się powrót do rywalizacji i epicki mecz z Rafą. Cieszę się, że doszło do tego w Australii, dlatego jestem wdzięczny za wszystko. Otrzymałem ogromne wsparcie od fanów, którzy wierzyli, że po blisko pięciu latach jestem w stanie wygrać turniej wielkoszlemowy – zaczął tenisista pochodzący z Bazylei.

Federer nie zapomniał także o swoim przeciwniku, o którym wypowiadał się w samych superlatywach. – Na przestrzeni tych lat rywalizowałem z Novakiem Djokoviciem, Andym Roddickiem czy Lleytonem Hewittem, ale to Rafa uczynił mnie lepszym tenisistą. Zawsze powtarzam, że mecze z nim są dla mnie prawdziwym wyzwaniem, dlatego zwycięstwo nad nim jest czymś szczególnym.

35-letni zawodnik w decydującym, piątym secie, przegrywał nawet 1:3, lecz zdołał odwrócić losy tej rozgrywki. – Powiedziałem sobie, żeby grać bardziej swobodnie. Dyskutowaliśmy nawet o tym z Ivanem Ljubiciciem i Severinem Lüthim już przed wcześniejszymi meczami. Uwolnić umysł, grać swoje, a odwaga zostanie wynagrodzona. Walczyłem do samego końca i cały czas wierzyłem, że mam szansę wygrać ten mecz. To sprawiło, że w kluczowym momencie zagrałem swój najlepszy tenis. Byłem tym trochę zaskoczony, bo pod koniec czwartego seta i na początku piątej partii miałem lekki zastój.

Reprezentant Szwajcarii powiedział także, że postara się za rok powrócić do Melbourne, choć nie może być tego pewny. – Wszystko zależy od tego, czy będę w pełni sił. Jeśli złapię jakąś kontuzję, to niewykluczone, że nie przyjadę do Melbourne. Nikt nie wie, co się wydarzy. Zeszły rok był dla mnie wyjątkowo trudny, a trzy rozegrane tutaj pięciosetówki nie pomogą mi. Nie planowałem oczywiście, że będzie to mój ostatni Australian Open. Mam nadzieję, że wrócę tutaj za rok – podsumował „Maestro”.