Luthi: Tylko Federer mógł to zrobić

Luthi: Tylko Federer mógł to zrobić

Drugi trener Szwajcara jest pod wrażeniem jego osiągów.


Roger Federer w niesamowitym stylu wrócił do gry w 2017 roku – wielu spodziewało się, że będziemy świadkami wyśmienitej dyspozycji reprezentanta Szwajcarii, ale zapewne mało kto oczekiwał od niego tak dobrej formy.

Pod wrażeniem formy, jaką doświadczony tenisista przygotował na tegoroczne rozgrywki, jest także Severin Luthi – drugi trener Federera. – Wszyscy wiemy, do czego Roger jest zdolny. Gdy zobaczyłem go na treningu w grudniu, od razu stwierdziłem, że jest w tak dobrej dyspozycji, że może wygrać Australian Open. Natychmiast pomyślałem sobie: „Co on robił w czasie wakacji? Codziennie grał w tenisa?” To było niesamowite – zaczął szkoleniowiec „Maestro”.

Nie ujmując nic innym tenisistom, tylko Roger mógł to zrobić. W Melbourne w pierwszych dwóch meczach trochę się męczył, ale wiedziałem, że w III rundzie z Tomasem Berdychem zagra lepiej. Bo to, co odróżnia wielkich tenisistów od pozostałych, to umiejętność gry na najwyższym poziomie w najważniejszych meczach i momentach. 

Federer w tym roku na dobrą sprawę zanotował jeden słabszy występ, kiedy to w Dubaju poniósł nieoczekiwaną porażkę z Evgenym Donskoyem. Luthi uważa, iż ta porażka była mu paradoksalnie potrzebna. – W Dubaju Roger odpadł bardzo szybko, bo nie był w pełni sprawny. Był zmęczony psychicznie i fizycznie po Australian Open. Nikt nie lubi przegrywać, ale paradoksalnie ta porażka była dobra. Bez niej nie byłoby zwycięstw Rogera w Indian Wells i w Miami – kontynuował.

Luthi zauważył także, iż jego podopieczny nie zamierza spoczywać na laurach i nadal chce się rozwijać. – Roger ciągle chce być coraz lepszy. I to nie z roku na rok, a z turnieju na turniej. Bardzo dba, by w jego sztabie byli odpowiedni ludzie. Na przykład Jose Higueras, gdy był jego trenerem, zachęcał go do pewnych rzeczy, których Roger nie do końca rozumiał, ale uważam, że dzięki temu w 2009 roku wygrał Rolanda Garrosa. Roger jest otwarty na nowe pomysły, ale trzeba go przekonać, że to, co się mu proponuje, jest dla niego dobre – podsumował 41-latek.

Maders 2017-04-06 12:21:23
TRANSMISJE
01.03, 13:00 Polsat Sport Extra ABN AMRO World Tennis Tournament
01.03, 16:00 Canal+ Sport 2 Qatar Total Open
01.03, 16:30 Polsat Sport Extra ATP World Tour Uncovered
01.03, 19:30 Polsat Sport Extra ABN AMRO World Tennis Tournament
01.03, 20:00 Canal+ Sport 2 Qatar Total Open
02.03, 09:07 Polsat Sport News ABN AMRO World Tennis Tournament