Birmingham: Czas na półfinały!

Kvitova napędza się przed Wimbledonem.

Piątek na kortach w Birmingham przyniósł wiele emocji i zobaczyliśmy naprawdę kawał dobrego tenisa w wykonaniu pań. Do półfinałów AEGON Classic z pulą nagród 776’000 $ mogą niestety awansować tylko cztery z nich, a sztuki tej dokonały Lucie Safarova, Petra Kvitova, Garbine Muguruza oraz najmniej spodziewana Asleigh Barty.

Prawdziwy bój mogli zobaczyć kibice zgromadzeni na trybunach w spotkaniu pomiędzy Lucie Safarovą oraz Darią Gavrilovą. Już od początku żadna z zawodniczek nie odpuszczała, szły gem za gem i o losach pierwszej partii musiał zadecydować tie-break. W nim więcej zimnej krwi zachowała Australijka, lecz zbyt długo była przy nim myślami, co przełożyło się na przegranie 4 gemów z rzędu w partii numer dwa, co niewątpliwie ustawiło jej przebieg. Podobnie do pierwszego seta zapowiadał się też decydujący, lecz w „lacostowskim” gemie przewagę uzyskała Gavrilova i prowadziła już 5:3. Będąc o krok od zwycięstwa nie potrafiła przypieczętować jednak swojej przewagi. Safarova zaliczyła wielki „comeback” odrabiając straty i doprowadzając do tie-breaka, w którym to ona okazała się lepsza po pierwszej piłce meczowej.

Do półfinału awansowała też druga Czeszka Petra Kvitova, która z meczu na mecz gra coraz lepiej i zdaje się, że zapomniała o kontuzji, która przeszkadza jej w coraz mniejszym stopniu. Tym razem siódemka tego turnieju pokonała Kristinę Mladenović 6:4, 7:6 i mimo, iż nie był to spacerek, to na pewno jest to jedno z cenniejszych zwycięstw po powrocie na kort. Mecz zaczął się dość nerwowo, panie nie potrafiły utrzymać własnego podania, lecz pierwszą, która wygrała gema przy własnym serwisie była Kvitova i to ona zgarnęła pierwszą partię na własną korzyść. W drugiej również Czeszka zaczęła od przełamania, jednak tym razem serwując na mecz nie potrafiła domknąć tego spotkania. Reprezentantka Francji po odrobieniu strat była w lepszej sytuacji psychicznej, ona się nakręcała, ale mimo to w tie-breaku wyszło wielkie doświadczenie Czeszki i zimna krew, która pozwoliła wygrać to spotkanie w dwóch setach.

Wielkiego pecha w 1/4 finału miała natomiast Coco Vandeweghe, która przy stanie 6:4, 4:6 musiała poddać mecz ze względu na uraz kolana. Jej los podzieliła również Camila Giorgi, która skreczowała przy stanie 2:5 w pierwszym secie. Przez kontuzje rywalek do półfinału awansowały kolejno Garbine Muguruza oraz Asleigh Barty.

W 1/2 finału AEGON Classic zobaczymy zatem czeski pojedynek pomiędzy Lucie Safarovą i Petrą Kvitovą, natomiast drugą parę stworzą Garbine Muguruza z Hiszpanii oraz Australijka Asleigh Barty.

L. Safarova 6:7, 6:3, 7:6 D. Gavrilova

K. Mladenović 4:6, 6:7 P. Kvitova

C. Vandeweghe wo 6:4, 4:6 G. Muguruza

C. Giorgi wo 2:5 A. Barty