Indian Wells: Del Potro zdetronizował Federera!

Szwajcar nie obronił tytułu sprzed roku.

Rozstawiony z numerem szóstym Juan Martin Del Potro w wielkim finale turnieju BNP Paribas Open pokonał do tej pory niepokonanego w tym sezonie Rogera Federera. Argentyńczyk po 2 godzinach 45 minutach okazał się lepszy od Szwajcara 6:4, 6:7, 7:6 broniąc po drodze piłek meczowych. Jest to jego 22. tytuł w karierze.

Wyraźnym faworytem wielkiego finały był oczywiście niekwestionowany lider rankingu Roger Federer, jednak nie do końca wszedł on dobrze w to spotkanie i po kilkunastu minutach zasłużone przełamanie osiągnął Del Potro. Świetna postawa reprezentanta Argentyny nie pozwoliła nawet na cień szansy na powrót popularnego „Fedexa” do gry w pierwszej partii i to niżej rozstawiony z zawodników wyszedł naprowadzenie.

W drugiej odsłonie tego pojedynku Federer próbował wejść na wyższe obroty, jednak trwało to bardzo długo. W końcówce seta doczekał się dwóch piłek setowych, lecz i tak wszystko rozstrzygnęło się w tie-breaku. W nim zobaczyliśmy nawet piłkę meczową dla Juana Martina, jednak ostatecznie Roger wykorzystał 7. setową szansę i doprowadził do wyrównania. W decydującej partii żaden z nich nie odpuszczał, mimo upływu czasu dalej mogliśmy rozkoszować się wieloma świetnymi wymianami, aczkolwiek to Szwajcar przełamał rywala i wyszedł na prowadzenie 5:4. Ambitny Del Potro pokazał jednak swój kunszt i to, że nie jest przypadkową osobą w tym miejscu. Najpierw obronił 3 piłki meczowe, by później doprowadzić do kolejnego tie-breaka, w którym wypunktował lidera światowego rankingu, przerywając jego passę 17. zwycięstw w tym sezonie.

Dla Juana Martina Del Potro jest to 22. tytuł w karierze, jednak czwarty wywalczony po finałowej walce z Rogerem Federerem. Mimo ujemnego bilansu bezpośrednich spotkań 7-18, to w meczach o tytuł prowadzi Argentyńczyk 4-2. Dzięki wygranej awansował na 6. miejsce w rankingu i jest bardzo bliski powrotu do najlepszej czwórki na świecie.