Eksperci zachwyceni Igą Świątek

Eksperci zachwyceni Igą Świątek

16-latka zbiera same pozytywne opinie.


Iga Świątek ma za sobą tournee po Stanach Zjednoczonych, podczas którego nie tylko zebrała sporo punktów do rankingu WTA, ale także ogromne doświadczenie, które będzie ważne w jej dalszym rozwoju. Takie osoby jak: Maciej Synówka – były trener m.in. Coco Vandeweghe i Mirjany Lucic Baroni oraz Klaudia Jans-Ignacik – była tenisistka i kapitan reprezentacji Polski w Pucharze Federacji – nie mają wątpliwości, że mamy do czynienia z ogromnym talentem.

– Przejrzałam sobie cała drogę Igi w Stanach Zjednoczonych. Ona rozegrała tam 24 spotkania w przeciągu niecałego miesiąca. Te poprzednie turnieje doprowadziły ją do tego występu w Charleston, który okazał się dużym sukcesem. Z każdym tygodniem rosła jej pewność siebie. Wiedziała, że stać ją na wiele. Stąd tak dobry występ i zwycięstwa z o wiele bardziej doświadczonymi i wyżej notowanymi przeciwniczkami – powiedziała Jans-Ignacik na temat występów Świątek w Stanach Zjednoczonych.

Była deblistka przyznała, że aktualnie nie najważniejszy jest ranking 16-latki, a doświadczenie, które zbiera z każdym kolejnym występem. – Przede wszystkim trzeba skupiać się na rozwoju zawodniczki. To, czy ona teraz awansuje o 80 miejsc, a potem spadnie o 20, nie ma znaczenia. Iga już pokazała, że potrafi ogrywać dużo wyżej notowane rywalki. Ten ranking na tym etapie nie jest jeszcze taki ważny. Ważniejsze jest wyciąganie wniosków. W Stanach Iga przegrała z przeciwniczką z Kolumbii, ale wyciągnęła wnioski i w kolejnych zawodach ją pokonała. To jest najważniejsze – podsumowała.

Tymczasem Synówka przyznał, że Świątek po jej sukcesach zainteresowało się wielu amerykańskich trenerów. – Otrzymałem wiele sms-ów od amerykańskich trenerów, pytających mnie kim jest Iga, skąd ją wzięliśmy i gdzie ją dotychczas chowaliśmy. To niezwykle zawzięta zawodniczka, świetna motorycznie i to ją wyróżnia na tle innych. Takiego talentu w Polsce jeszcze nie mieliśmy – zaczął.

– My, kibice i ludzie z boku, mamy prawo podgrzewać atmosferę, natomiast zawodnicy, którzy osiągają sukcesy w tak młodym wieku, to bardzo szybko przyzwyczają się do tej presji. Zadaniem zawodników jest trenowanie i praca na co dzień oraz nie przejmowanie się tym, co mówią inni. Oni są nauczeni, by pokonywać samych siebie i nie zawracać sobie głowy tym, co się dzieje dookoła. Iga pod tym względem jest rewelacyjna – powiedział wybitny trener na temat popularnego „pompowania balonika”.

Maders 2018-05-12 10:24:07
TRANSMISJE
21.01, 00:00 Eurosport 2 Australian Open
21.01, 00:30 Eurosport 1 Game Schett and Mats
21.01, 01:00 Eurosport 2 Australian Open
21.01, 01:00 Eurosport 1 Australian Open
21.01, 05:00 Eurosport 1 Australian Open
21.01, 05:00 Eurosport 2 Australian Open