Krecz Rafy Nadala

32-letni Hiszpan nie obroni tytułu wielkoszlemowego US Open.

Rozstawiony w tegorocznej edycji US Open (pula nagród $53,000,000) oczywiście z najwyższym numerem Rafael Nadal o wejście do finału zagrał w piątek z Juanem Martinem del Potro [3]. Partia otwierająca ten pojedynek była bardzo wyrównana. Świadczą o tym również statystyki.

Zarówno Hiszpan, jak i Argentyńczyk zdobyli w niej po 39 punktów. Do rozstrzygnięcia potrzebna była rozgrywka tie-breakowa. W niej triumfator US Open 2009 stracił 3 punkty i po ponad godzinie wyszedł na prowadzenie 1:0 w setach. Widać jednak było, że Rafa nie jest w pełni sił.

Wielokrotny zwycięzca imprez wielkoszlemowych rozegrał jeszcze co prawda jednego seta, ale przy wyniku 6/7 (3), 2/6 po blisko dwóch godzinach zszedł z kortu z powodu kontuzji kolana. Rafaelowi nie pomogły wcześniejsze przerwy medyczne. Za udział w US Open 2018 otrzyma 720 punktów i $925,000.

32-latek z Majorki nie obronił zatem zdobytych przed rokiem 2000 punktów. Mimo to utrzyma się na pozycji lidera rankingu ATP. Tymczasem Juan Martin już o tytuł nowojorskich zmagań powalczy z Novakiem Djokovicem [6]. Dla Argentyńczyka to pierwszy wielkoszlemowy finał od czasu triumfu w US Open 2009.