Roger Federer nie obroni tytułu

Stefanos Tsitsipas zatrzymał obrońcę tytułu australijskich zmagań.

Roger Federer [3] o wejście do ćwierćfinału Australian Open 2019 zagrał w niedzielę na korcie Rod Laver Arena z młodszym o 17 lat Stefanosem Tsitsipasem [14]. Panowie grali przeciwko sobie już raz w tym sezonie podczas Hopman Cup. Wtedy w dwóch tie-breakach triumf wywalczył Szwajcar.

Tego dnia pojedynek był jeszcze bardziej zacięty. 37-latek z Bazylei już na otwarcie miał dwie piłki na przełamanie Greka, ale nie zdołał ich wykorzystać. Od tej pory tenisiści szli równo do wyniku na po 6 i do roztrzygnięcia potrzebny był tie-break. Po wielu zwrotach akcji pierwsza partia padła łupem Federera.

Wydawało się, że drugą odsłonę także zapisze na swoim sześciokrotny zwycięzca Australian Open. Niespodziewanie były lider światowej klasyfikacji nie wykorzystał w niej aż ośmiu break-pointów, co przypłacił później stratą tego seta. Rozpędzony Stefanos praktycznie nie popełniał błędów.

Świetnie poruszał się po korcie, doskonale serwował i umiejętnie wykorzystywał słabsze momenty w grze Rogera, dzięki czemu podwyższył swoje prowadzenie na 2:1 w setach. W czwartej partii 20-latek z Aten skorzystał z przerwy medycznej, ponieważ miał problem z nogami.

Nie wpłynęło to jednak na jego dobrą grę. Ta odsłona również została zakończona w dodatkowej rozgrywce, w której Tsitsipas oddał bardziej utytułowanemu Rogerowi pięć punktów i wygrał ten emocjonujący mecz 6/7 (11), 7/6 (3), 7/5, 7/6 (5). Roberto Bautista Agut [22] będzie następnym przeciwnikiem Greka.

Tymczasem Federer za udział otrzyma 260,000 dolarów australijskich i 180 punktów. 37-latek spadnie w rankingu w okolice szóstej lokaty.