Melbourne: Kvitova i Collins powalczą o finał

Petra powróciła do półfinału Australian Open po siedmiu latach.

Jako pierwsza półfinał Australian Open 2019 wywalczyła we wtorek sklasyfikowana na 35. lokacie w rankingu WTA Danielle Collins. Amerykanka spotkała się tego dnia na korcie Rod Laver Arena z Anastasią Pavyluchenkovą, która lepiej rozpoczęła ten ćwierćfinał.

Rosjanka zapisywała na swoim koncie decydujące punkty, udało się jej trzykrotnie przełamać młodszą o dwa lata reprezentantkę Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu po 48 minutach wyszła na prowadzenie 1:0 w setach. Druga partia była bardzo zacięta. Anastasia przegrywała w niej już 2/5.

Zdołała doprowadzić jednak do remisu na po 5. Końcówka należała mimo wszystko do Collins, której łupem padła druga odsłona. Nakręcona 25-latka była zdecydowanie lepsza w decydującej odsłonie. Straciła już tylko jednego gema i wygrała z Pavlyuchenkovą 2/6, 7/5, 6/1.

Amerykanka po raz pierwszy w karierze melduje się w półfinale imprezy wielkoszlemowej. Wcześniej w tych rozgrywkach nie udało się jej nigdy przejść pierwszej rundy. Przed sensacyjną półfinalistką Australian Open starcie ze znakomicie prezentującą się w Melbourne Petrą Kvitovą.

Rozstawiona z numerem 8 Czeszka była tego dnia bezlitosna dla Ashleigh Barty. W finale Sydney International 2019 reprezentantka gospodarzy zdołała urwać dwukrotnej triumfatorce Wimbledonu seta, a tym razem 28-latka po zaledwie 68 minutach pokonała Australijkę 6/1, 6/4.

Petra i Danielle zmierzą się ze sobą po raz drugi. Tenisistki poprzednią konfrontację rozegrały w tym sezonie w Brisbane. Kvitova musiała się wtedy sporo namęczyć, żeby wyeliminować Amerykankę. Ashleigh i Anastasia za udział otrzymają po 460,000 dolarów australijskich i 430 punktów.