Novak po raz ósmy najlepszy w Melbourne

Djokovic zdobył siedemnasty wielkoszlemowy tytuł.

W niedzielnym finale Australian Open 2020 spotkali się na korcie Rod Laver Arena Novak Djokovic i Dominic Thiem. Były lider rankingu ATP lepiej rozpoczął ten pojedynek. Serb w drugim gemie skorzystał z pierwszego wypracowanego break-pointa i po chwili odskoczył na 4/1.

Dwukrotny finalista French Open nie zraził się niekorzystnym wynikiem i doprowadził do remisu na po 4. Nerwowa końcówka należała do Nole, który wypracował więcej punktów i po blisko godzinie wyszedł na prowadzenie 1:0 w setach. Losy drugiej partii nie układały się po myśli Serba.

Reprezentant Austrii wykorzystał słabszy moment w grze starszego o sześć lat Novaka i tym razem to on jako pierwszy wywalczył przewagę przełamania. Dominic nie potrafił jej utrzymać. Zaczął wyrzucać na aut sporo piłek, był nieregularny i 32-latek doprowadził do kolejnego zwrotu akcji.

Serb wyrównał wynik na po 4, ale nie potrafił domknąć tego seta. Nole zaczął się denerwować, dostał dwa ostrzeżenia za przedłużanie czasu przed podaniem i po raz kolejny stracił własnego gema. Dominic wykorzystał swoją szansę i to on wygrał drugą partię.

32-latek wdał się w niepotrzebną dyskusję z sędzia i kiepsko grał w trzeciej odsłonie. Szesnastokrotny triumfator zmagań wielkoszlemowych był daleki od swojej najlepszej dyspozycji. Słabo prezentował się na korcie, a 26-latek nakręcił się, zmuszał przeciwnika do popełniania błędów i zasłużenie powiększył przewagę na 2:1 w setach.

Djoko po tej odsłonie skorzystał z przerwy medycznej. Czwarta partia był bardzo zacięta do wyniku na po 3. Później Novak znalazł sposób na powrót do wyższej dyspozycji i dzięki solidniejszej grze udało mu się docisnąć Dominica i zapisać na swoim koncie tego seta.

W decydującej odsłonie Thiem nie potrafił odnaleźć swojej postawy z drugiego i trzeciego seta. Rozregulował się, a Djokovic spokojnie zdobywał kolejne punkty. Po czterech godzinach Nole pokonał Dominica 6/4, 4/6, 2/6, 6/3, 6/4. Panowie zagrali przeciwko sobie po raz jedenasty i po raz siódmy mocniejszy okazał się Serb.

Za ósme zwycięstwo na kortach Melbourne Park i już siedemnaste wielkoszlemowe Djoko dostanie $4,120,000 i dwa tysiące punktów, dzięki którym powróci w poniedziałek na pierwszą pozycję w światowej klasyfikacji. Thiem pomimo porażki ma powody do zadowolenia. Był to bowiem dla niego trzeci wielkoszlemowy finał.