Thiem najlepszy w US Open 2020

Dominic wywalczył w niedzielę pierwszy wielkoszlemowy tytuł.

Dominic Thiem w trakcie całej edycji US Open 2020 imponował na korcie wysoką formą. W drodze do finału reprezentant Austrii stracił zaledwie jednego seta. Czterosetowy pojedynek rozegrał z nim jedynie Marin Cilic [31].

Jaume Munar, Sumit Nagal, Felix Auger-Aliassimie [15], Alex de Minaur [21] i Daniil Medvedev [3] przegrali z trzykrotnym finalistą rozgrywek wielkoszlemowych w trzech partiach. W niedzielę 27-latek już o tytuł nowojorskich zmagań zagrał ze swoim dobrym kolegą, Alexandrem Zverevem [5].

Zdecydowanym faworytem według bukmacherów był w tej konfrontacji Thiem. Otwierającą partię lepiej rozpoczął jednak Zverev. Sascha grał agresywnie, w trzecim gemie przełamał starszego o 4 lata Dominica i odskoczył na 3/1. 27-latka zawodził serwis, nie był w stanie złapać swojego rytmu, przez co zdołał urwać dobrze dysponowanemu Niemcowi tylko 2 gemy.

Po 30 minutach było 6/2 dla 23-latka. Młodszy z braci Zverev dominował również w drugiej odsłonie. Miał w niej przez chwilę słabszy moment, ale mimo wszystko to on zapisał na swoim koncie tę partię. Trzeci set także nie układał się po myśli reprezentanta Austrii.

Niemiec robił swoje i po raz piąty w tym starciu wygrał gema przy podaniu rywala. Sascha podtrzymał świetną passę i powiększył przewagę na 6/2, 6/4. Sytuacja odmieniła się w trzecim secie. Bardziej doświadczony Dominic nie dopuścił do szybkiej przegranej i dzięki ciężkiej pracy poprawił wynik na 1:2 w setach.

Następnie nakręcony Dominic wykorzystał gorszą dyspozycję Zvereva i zasłużenie doprowadził do remisu w partiach na po 2. Decydująca odsłona była bardzo nerwowa. Ciut z przodu był cały czas Niemiec. Zmęczony Thiem przez problemy z nogą korzystał z przerwy medycznej. Alexander nie potrafił zamknąć tego meczu na swoją korzyść.

To reprezentant Austrii po 4 godzinach wygrał tę batalię 2/6, 4/6, 6/4, 6/3, 7/6 (6). Panowie spotkali się na korcie po raz dziesiąty i po raz ósmy górą był Domi.

27-latek za triumf na kortach Flushing Meadows otrzyma $3,000,000 i 2000 punktów. Jest to dla niego pierwsze wielkoszlemowe trofeum i siedemnasty tytuł w karierze. Zverev pomimo porażki ma powody do zadowolenia, ponieważ był to jego debiut w ostatniej fazie tak ważnych rozgrywek.