Safin: Tenis mnie pokonał

Safin: Tenis mnie pokonał

Marat opowiedział o powodach, przez które zakończył karierę.


Marat Safin bez wątpienia był jedną z najbardziej interesujących postaci w historii tenisa. Rosjanin był znany z wybuchowego charakteru, a jego styl gry był bardzo widowiskowy. Przy okazji 50. rocznicy ATP Finals, były lider rankingu ATP wyjawił, że ta impreza miała w jego sercu specjalne miejsce:

„To jeden z moich ulubionych turniejów. Ośmiu najlepszych zawodników z danego roku walczy o trofeum i mnóstwo pieniędzy. ATP Finals są uznawane za jedne z najbardziej prestiżowych zmagań w kalendarzu. Kiedy przegrasz mecz w jakimkolwiek turnieju, jedziesz prosto do domu, podczas gdy tutaj nadal masz szansę na walkę o półfinał. Doszedłem tam do półfinału dwa razy, ale w obu przypadkach fizycznie byłem martwy. Fakt, że rozegrałem wiele pojedynków przez cały rok, ukarał mnie, kiedy wystartowałem w tym turnieju.”

Dwukrotny mistrz rozgrywek wielkoszlemowych zakończył karierę w wieku 29 lat. Marat zdradził, że zmagał się z kontuzją kolana i powoli tracił motywację:

„W tym sporcie, albo jesteś w TOP 5, albo nie jesteś nigdzie. Nie chciałem dalej grać w tenisa będąc numerem 11, 12 czy 20 na świecie. Grać z młodszymi zawodnikami, męczyć się i biegać z bardzo bolącym kolanem, to by było tylko kompromitowanie samego siebie. Zawsze uważałem, że lepiej zostawić sport, zanim sport zostawi ciebie. Gdyby kolano nie przeszkadzało mi tak bardzo, pewnie grałbym jeszcze przez kilka lat, ale tak nie było. Byłem zmęczony tym światem. Znudziłem się, wypaliłem i po kilku latach mogę powiedzieć, że tenis mnie pokonał. Nie miałem żadnej motywacji i zacząłem przegrywać z nieznanymi tenisistami. Jeśli nie możesz już wygrywać z takimi graczami jak Federer, Nadal czy Djokovic, to co tam robisz?”

Safin jest zadowolony z poczynań Daniila Medvedeva. Panowie prywatnie bardzo się lubią:

„Kiedy człowiek dorasta, staje się mądrzejszy i zaczyna rozumieć, jakie rzeczy musi wyeliminować ze swojego życia. Medvedev ma dość ciekawą technikę. Wie, że ma wiele możliwości, żeby osiągać wielkie rzeczy w tym sporcie. Byłem z nim podczas ATP Cup. Poznałem go lepiej i to naprawdę wspaniały człowiek. Dużo mu pomogłem, żeby lepiej grać pod siatką. Jeśli chcesz rywalizować z najlepszym zawodnikami, musisz trochę unowocześniać swoją grę. Inaczej przegrywasz.”

bonio 2020-11-25 11:13:13
TRANSMISJE
23.01, 11:07 Polsat Sport News ATP World Tour Uncovered
26.01, 08:07 Polsat Sport News ATP World Tour Uncovered
27.01, 11:07 Polsat Sport News ATP World Tour Uncovered
28.01, 08:07 Polsat Sport News ATP World Tour Uncovered