Vukov: Elena to świetna dziewczyna

Vukov: Elena to świetna dziewczyna

Stefano pełni funkcję szkoleniowca zwyciężczyni Wimbledonu 2022.


Stefano Vukov od jakiegoś czasu jest trenem Eleny Rybakiny. Były tenisista jest bardzo dumny z tego, jak jego podopieczna poradziła sobie w tegorocznej edycji Wimbledonu:

„Kluczowe okazało się połączenie mojej energii z jej spokojem. Elena to świetna dziewczyna, zawsze szukałem zawodniczki, która chce słuchać i się doskonalić, to właśnie w niej znalazłem. Znalazła we mnie dużo informacji i dużo energii. Na początku nie jest tak łatwo dopasować się ze swoją zawodniczką. Trzeba ją bardzo dobrze zrozumieć, ale tutaj kilka rzeczy się zgrało. Przy jej stylu gry szybko zrozumiałem, co muszę zrobić od początku.

Zarządzanie emocjami było najważniejsze. Dla obu z nich był to pierwszy wielkoszlemowy finał, więc spodziewałem się, że obie będą zdenerwowane. Spodziewaliśmy się, że Ons będzie walczyć o każdy punkt, zmusi Elenę do grania wielu dodatkowych piłek, zmusi ją do biegania po linii końcowej ze swoimi drop shotami i slajsami. Kluczem dla Eleny było dobre serwowanie, ale nie było pierwszego podania, prawdopodobnie z powodu nerwów. W końcu znalazła stabilność z końca kortu. Była cierpliwa i w odpowiednich momentach dokładna.”

Chorwat od początku miał plan, co poprawić w grze 23-latki pochodzącej z Moskwy:

„Widziałem, że może serwować dużo lepiej, stać się bardziej agresywną zawodniczką, chodzić do siatki trochę częściej, nad tym wciąż pracujemy. Nie ma w tej chwili wystarczającej pewności siebie. Jest agresywną zawodniczką z końca kortu. W ostatnich latach bardzo rozwinęliśmy jej pewność siebie. Jeśli chodzi o jej grę, to największą zmianę wprowadziliśmy w serwisie. Całkowicie zmieniliśmy ruch. Sprawiliśmy, że jest krótszy i bardziej efektywny, także wypuszczanie piłki. Elena zmieniła się z nierobiącej wielu asów tenisistki, w zawodniczkę z największą ilością asów w tourze. Teraz to jest jej intencja, żeby jej serwis nie wracał. Kiedy serwuje nie myśli tylko o rozpoczęciu punktu. Zorientowała się, że w ten sposób może zdobyć wiele darmowych punktów.”

Stefano opowiedział również o charakterze Eleny:

„Jest bardzo spokojna, to jej osobowość od dziecka, to się nie zmieniło. Jest perfekcjonistką. Jest pracowita, co czasami działa na jej niekorzyść, bo jest tak wymagająca, że przez wiele dni się frustruje, kiedy rzeczy nie wychodzą idealnie. Teraz, kiedy jest mistrzynią wielkoszlemową, minie trochę czasu na przyzwyczajenie, aż zrozumie, co osiągnęła w sporcie. Będzie się tym cieszyć dla siebie, swojej drużyny, rodziny, kraju i wszystkich ludzi, którzy w nią wierzyli. To piękny moment.”

Na początku tego sezonu Vukov i Rybakina mieli trochę pecha:

„Przechodziliśmy przez zły okres, miała COVID-19 na początku tego roku, a potem przyszło kilka bardzo skomplikowanych tygodni. Straciła sporo na wadze, masie mięśniowej i trochę czasu zajęło jej dojście do siebie. Wróciła w Indian Wells, gdzie doszła do ćwierćfinału, więc grała na adrenalinie. Mieliśmy też trochę problemów ze stopą na początku sezonu, ale wszystko naprawiliśmy. I oto jesteśmy teraz. Elena zdobyła jeden z najważniejszych tytułów na świecie. Jestem z niej ogromnie dumny i jestem bardzo szczęśliwy.”

bonio 2022-07-13 15:37:43
TRANSMISJE