Rafael Nadal odpadł z turnieju w Barcelonie

Pierwszy set nie zapowiadał takiej niespodzianki. Lider rankingu ATP, Rafael Nadal wygrał bez problemu otwierającą partię 6/2. Drugi set był bardzo wyrównany. Byliśmy świadkami widowiska na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Tenisiści zacięcie walczyli o każdy punkt. Żaden z nich nie odpuścił gema przy swoim podaniu i doszło do rozgrywki tie-breakowej, a w niej lepszy okazał się niżej notowany Almagro. Po godzinie i 17 minutach rozstawiony z numerem 6 Nicolas zdobył drugą partię 7:6 (5). W decydującym secie turniejowa 1 prowadziła już z przełamaniem 3:1, ale Almagro nie dał tak łatwo za wygraną i odrobił stratę seta. Po chwili Nicolas wyszedł na prowadzenie 5:4 i serwował, żeby zakończyć ten pojedynek. Rafael Nadal zdołał jeszcze raz przełamać swojego rodaka, ale chwilę później stracił swojego gema, nie wygrywając w nim ani jednego punktu. Po blisko trzygodzinnej batalii Nicolas Almagro wyeliminował Rafaela Nadala 2:6, 7:6 (5), 6:4. Było to jedenaste starcie tych zawodników i dopiero pierwsza wygrana Nicolasa.

W półfinale spotka się z rozstawionym z numerem 10 Philippem Kohlschreiberem albo Santiago Giraldo.