Tomas Berdych triumfatorem imprezy w Shenzhen

Pogoda w Shenzhen nie sprzyjała tenisistą, dlatego mecz finałowy został przeniesiony na poniedziałek. Początkowo deszcz również umożliwiał grę, jednak ostatecznie tenisiści wyszli na kort. Faworyzowany Tomas Berdych po raz czwarty w karierze pokonał Guillermo Garcię-Lopeza i osiągnął swój pierwszy triumf w tym roku.

Pierwszy set był stosunkowo jednostronny. Berdych szybko uzyskał przełamanie, a przy swoim serwisie nie dawał rywalowi żadnych szans. Czech po 49 minutach gry wyszedł na prowadzenie 1-0 w setach. Druga odsłona była bardziej wyrównana, a kibice zgromadzeni na korcie w Shenzhen nie mogli narzekać na brak ciekawych wymian i niesamowitych uderzeń. Jako pierwszy na prowadzenie z przełamaniem wyszedł doświadczony Hiszpan, jednak następnie Berdych wygrał trzy gemy z rzędu i wyrównał wynik w tym secie. Ostatecznie do rozstrzygnięcia potrzebny był tiebreak – w nim więcej spokoju zachował Czech, który obronił piłkę setową dla rywala, a później wykorzystał drugą piłkę meczową.

Berdych, dzięki zwycięstwu w Shenzhen, jest już prawie pewny udziału w ATP World Tour Finals, które w listopadzie odbędą się w Londynie. W obecnym tygodniu Czech zagra w Pekinie, gdzie jego pierwszym rywalem będzie Pablo Cuevas.