Australian Open: Fenomenalny Nadal w finale

Hiszpan wygrał wojnę nerwów z bułgarskim rywalem.

Rafael Nadal był faworytem półfinału tegorocznej edycji wielkoszlemowego Australian Open. Na drodze reprezentanta Hiszpanii stanął Grigor Dimitrov, czyli zawodnik, który zaliczył świetny start sezonu, ale nie posiadający doświadczenia w meczach o taką stawkę.

Premierowa odsłona tego pojedynku potoczyła się zgodnie z planem – Nadal znalazł sposób na przełamanie podania rywala, a sam grał bezbłędnie przy własnych gemach serwisowych – to pozwoliło mu wyjść na prowadzenie w setach.

Druga partia przyniosła za sobą wyrównaną rywalizację – gdy wszystko wskazywało, że dojdzie do tie-breaka, Dimitrov przełamał podanie Nadala i doprowadził do wyrównania stanu gry. Przebieg meczu nie zmienił się także w późniejszej fazie. Obaj zawodnicy rywalizowali na podobnym poziomie i po czterech setach na tablicy widniał wynik 2-2 w setach.

W decydującej partii jako pierwszy swoje szansę miał Dimitrov, jednak nie udało mu się z nich skorzystać. To ewidentnie wpłynęło na jego grę – w następnym gemie break-pointy miał Nadal i jemu, w porównaniu do Bułgara, udało się je wykorzystać. Następnie Hiszpan przy swoim podaniu przypieczętował sobie końcowy triumf.

Piątkowy mecz pomiędzy Nadalem a Dimitrovem trwał cztery godziny i 58 minut – po zażartej rywalizacji reprezentant Hiszpanii odniósł zwycięstwo 6:3, 5:7, 7:6(5), 6:7(4), 6:4. Majorkanin w finale Australian Open zmierzy się z Rogerem Federerem.