Federer zdobył 18. tytuł wielkoszlemowy

Szwajcar okazał się mocniejszy od Rafaela Nadala.

To było już 34. zmierzenie Rafaela Nadala i Rogera Federera. Do tej pory Hiszpan prowadził w bilansie ich zmierzeń 23-11. Ich ostatnie spotkanie odbyło się w 2015 roku w finale w Szwajcarii, gdzie mocniejszy okazał się reprezentant gospodarzy.

W otwierającej partii 35-letni Roger Federer był bezbłędny. Dawny lider rankingu ATP potrzebował zaledwie 34 minut, aby zakończyć pierwszego seta wynikiem 6/4. 5 lat młodszy Hiszpan nie dał za wygraną i to on okazał się lepszy w drugiej partii, wygrywając ją 6/3.

W trzecim secie 17-krotny triumfator imprez wielkoszlemowych pokazywał grę na najwyższym poziomie i błyskawicznie objął prowadzenie 3/0. Szwajcar miał szanse, aby zwiększyć swoją przewagę do 4/0, jednak Rafael Nadal w porę zmobilizował się i nie doprowadził do drugiego przełamania w tej partii. Szwajcar nie zraził się tym, dalej dominował na korcie i zapisał na swoim koncie trzy kolejne gemy.

Wydawać by się mogło, że mecz szybko dobiegnie końca, ale Roger Federer nie był w stanie utrzymać poziomu gry z poprzedniego seta. Szwajcar co prawda wygrywał bezpośrednio więcej piłek, ale popełniał zdecydowanie więcej błędów od swojego rywala. 30-letni Hiszpan wykorzystał tę sytuację i wywalczył zwycięstwo w czwartej partii.

Rafael Nadal bardzo dobrze rozpoczął decydującą odsłonę, przełamując przeciwnika przy jego pierwszym podaniu.  Już w kolejnym gemie reprezentant Szwajcarii miał trzy okazje na przełamanie powrotne, ale nie zdołał ich wykorzystać. Roger Federer w szóstym gemie odrobił straty i tym samym wyrównał wynik. Jak się później okazało, to był decydujący moment w tym spotkaniu. Pomimo wyrównanej walki, to czterokrotny triumfator z Melbourne wygrał trzy kolejne gemy.

Po 3 godzinach i 38 minutach Szwajcar skorzystał z drugiej piłki meczowej i zamknął spotkanie wynikiem 6/4, 3/6, 6/1, 3/6, 6/3. Dzięki temu awansuje na 10. lokatę w światowej klasyfikacji.