Djoko: Mecze będą coraz trudniejsze

Były lider rankingu ATP ma problemy z nogą.

Novak Djokovic w drugiej rundzie Australian Open 2023 uporał się w czterech setach z Enzo Couacaud. W trakcie batalii 35-latek urodzony w Belgradzie korzystał z przerwy medycznej. Na konferencji prasowej opowiedział o swoich problemach z nogą:

„Sytuacja z moją nogą nie jest idealna. Nie chcę się nad tym zbytnio rozwodzić. Oczywiście chciałbym, żeby wszystko wyglądało inaczej i żeby z moją nogą było znacznie lepiej, ale tak to już jest. Muszę iść dzień po dniu. Dobrą rzeczą jest to, że w turniejach wielkoszlemowych zawsze mamy dzień przerwy pomiędzy meczami. Masz przynajmniej trochę czasu, aby się zregenerować i być bardziej przygotowanym na następny mecz. I to właśnie zamierzam zrobić. Nie zamierzam trenować w tych dniach pomiędzy meczami. W zasadzie tylko po to, aby dać sobie jak najwięcej czasu na regenerację nogi i aby być w jak najlepszym stanie.

Mam teraz tylko dwie opcje, albo zrezygnować, albo walczyć dalej. Postaram się nadal walczyć i za kilka dni rywalizować z kimś takim jak Grigor Dimitrov, który jest oczywiście wspaniałym zawodnikiem. Wiem na pewno, że teraz tutaj mecze będą dla mnie tylko coraz trudniejsze. Dwa lata wcześniej w podobnych okolicznościach doznałem innego problemu fizycznego. Wtedy chodziło o brzuch i musiałem się z tym uporać. Teraz nie wiem, jak zareaguje mój organizm. Mam nadzieję, że wynik będzie dobry. Idę z meczu na mecz. Zobaczymy jak to będzie.”

Warunki panujące w tym sezonie w Melbourne sprzyjają dłuższym wymianom:

„Wielu graczy mówi o różnicy w piłkach teraz w porównaniu do innych lat. Są wolniejsze, To cięższe piłki, również jest zimniej niż zwykle i to wpływa na grę. Piłka mniej się odbija, więc jest więcej wymian. Więcej fizycznych starć i nie ma tylu krótkich punktów. To są rzeczy, które musisz zaakceptować. Mamy mecze do wygranych trzech setów. To normalne, że rozkład jest rozłożony do 00:30.”

Nole i Grisha zagrają przeciwko sobie po raz jedenasty. Bułgar tylko raz był górą nad Serbem. Dokonał tej sztuki w 2013 roku w Madrycie.