Djoko: Zawiodłem się na wielu ludziach

Djoko: Zawiodłem się na wielu ludziach

Novak wiele przeszedł w poprzednim roku w Melbourne.


Novak Djokovic w tym tygodniu broni trofeum Internazionali BNL d’Italia. Dwudziestodwukrotny triumfator turniejów wielkoszlemowych opowiedział o swoim legendarnym spotkaniu z wilkiem i wyjawił dlaczego utożsamia się właśnie z tym zwierzęciem:

„Kiedyś, kiedy byłem dzieckiem, spotkałem w lesie wilka. Poczułem głęboki strach. Powiedziano mi, że w takich przypadkach trzeba się powoli cofać, nie tracąc go z oczu. Patrzyliśmy na siebie przez 10 sekund, najdłuższe 10 sekund w moim życiu, po czym odwrócił się w lewo i odszedł. Poczułem bardzo silne uczucie, które nigdy mnie nie opuściło, połączenie duszy i natury. Nigdy nie wierzyłem w przypadki. Myślę, że wilk też nie. Dla mnie było to bardzo krótkie, ale bardzo ważne spotkanie.

Wilk reprezentuje mój charakter. Jestem bardzo przywiązany do mojej rodziny. Staram się być dostępny dla wszystkich, ale czasami muszę być sam. Często w moim życiu znajdowałem się sam. Sam ze swoją misją i celami do osiągnięcia. W jakiś sposób pozostałem związany z tym wilkiem, również dlatego, że wilk jest świętym zwierzęciem dla Serbów. Jest naszym zwierzęciem totemicznym. Jest symbolem narodowej tradycji, starożytnej wiary, która poprzedza chrześcijaństwo. Religia przed religią.”

Lider rankingu ATP nie poddał się szczepieniom przeciwko COVID-19:

„Doznałem tego na własnej skórze. Wiele osób doceniło to, że pozostałem konsekwentny. 95% z tego, co napisano i powiedziano w telewizji na mój temat w przeciągu ostatnich trzech lat jest całkowicie fałszywe. Nie jestem antyszczepionkowcem i nigdy nie mówiłem, że nim jestem. Nie jestem też proszczepionkowcem. Jestem za wyborem. Bronię wolności wyboru. To podstawowe prawo człowieka, aby móc swobodnie decydować, co wstrzykiwać do swojego ciała, a co nie. Po powrocie z Australii tłumaczyłem to w BBC, ale wyjęli wiele zdań, tych, które nie pasowały. Więc nigdy więcej nie mówiłem o tej historii.”

W 2022 roku Djoko został deportowany z Antypodów:

„Przestrzegałem wszystkich zasad. Nikomu nie zagrażałem, ale tam stałem się sprawą polityczną. Taką, która zagrażała światu. System, który tworzy media, potrzebował celu, który sprzeciwiłby się głównemu nurtowi i oni mnie w to wkręcili. Przypięli mi całkowicie fałszywą etykietę, wciąż robi mi się niedobrze. Zostałem nazwany personą non grata. W końcu osoba w obliczu mediów głównego nurtu nie ma szans. Zawiodłem się na wielu ludziach. Kiedy połowa społeczeństwa jest przeciwko tobie, to właśnie wtedy widzisz prawdziwą twarz ludzi. Wiele osób zawróciło mi w głowie. W tym wielu zawodników i niektórzy organizatorzy.”

35-latek urodzony w Belgradzie opisał swoją relację z Rogerem Federerem Rafaelem Nadalem:

„Nigdy nie byliśmy przyjaciółmi. Rywale nie mogą się przyjaźnić, ale nigdy nie byliśmy wrogami. Zawsze żywiłem szacunek dla Federera. Był jednym z największych wszech czasów. Miał niezwykły wpływ, ale nigdy nie byłem z nim blisko.

Nadal jest tylko o rok starszy ode mnie. Obaj jesteśmy bliźniętami. Na początku nawet chodziliśmy razem na kolację. Byliśmy kilka razy. Ale nawet przyjaźń z nim była niemożliwa. Zawsze bardzo go szanowałem i podziwiałem. Dzięki niemu i Federerowi dorastałem i stałem się tym, kim jestem. Wiem, że to nas połączy na zawsze, więc czuję do nich wdzięczność. Nadal jest częścią mojego życia. W przeciągu ostatnich 15 lat widziałem go więcej niż moją mamę.”

Nole jest przeciwny wojnie:

„Jako dziecko wojny, mogę tylko powiedzieć, że na wojnie nikt nie wygrywa. Wojna to najbrzydsza rzecz w życiu. Najgorszy wynalazek człowieka, najgorszy pomysł w historii. Widziałem cierpienie i biedę w moim kraju. Jedyne, co można zrobić to modlić się do Boga, żeby to się jutro skończyło. Wojna otwiera pustkę w każdej rodzinie, dlatego nie mogę poprzeć żadnej wojny przeciwko jakiemukolwiek krajowi.”

Cameron Norrie został pokonany przez Serba w 1/8 finału na obiekcie Foro Italico.

bonio 2023-05-16 12:34:47
TRANSMISJE